Ile kosztuje budowa domu 150m2?

ile kosztuje budowa domu 150m2Rozważając zakup domu od dewelopera często zastanawiamy się, czy bardziej opłacalna nie byłaby budowa domu na własną rękę. W odpowiedzi na to pytanie może pomóc próba określenia kosztów samodzielnej budowy własnego domu i porównania ich z kosztem zakupu nieruchomości w stanie surowym zamkniętym lub stanie deweloperskim. Ile kosztuje budowa domu o powierzchni użytkowej 150m2?

Na samym początku powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że łączny koszt budowy domu nie jest uzależniony od powierzchni użytkowej budynku. Oznacza to, że koszt budowy mniejszego domu może się niewiele różnić od kosztu budowy domu o większej powierzchni użytkowej. Bardzo duże znaczenie dla kosztu budowy mają wybrane materiały konstrukcyjno-budowlane oraz projekt nieruchomości, a także wybrane technologie. Budowa domu w technologii tradycyjnej wiąże się z mniejszymi kosztami niż budowa domu energooszczędnego w technologii pasywnej. Z kolei technologia tradycyjna jest znacznie droższa niż budowa w technologii szkieletowej.

Planując budowę własnego domu musimy mieć również na uwadze cenę i dostępność działek budowlanych w interesującej nas lokalizacji.

Koszt budowy domu o powierzchni 150m2

Szacuje się, że po podwyżkach, które dotknęły branżę budowlaną i remontowo-budowlaną w 2020 roku i na początku 2021 roku na budowę i wykończenie domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 niezbędna jest suma około 750 tys. złotych. Ostateczny koszt budowy i wykończenia domu zależy oczywiście od wspomnianych przez nas wcześniej czynników i może być znacznie wyższy w przypadku zastosowania materiałów konstrukcyjno-budowlanych renomowanych producentów.

Największa różnica w stosunku do kosztu budowy domu o mniejszej powierzchni użytkowej pojawia się na etapie konstrukcji samego budynku, zwłaszcza jeśli jest to budynek piętrowy lub kilkukondygnacyjny. Stolarka okienna i drzwiowa, jak również pokrycie dachu – pomijając możliwość wyboru rozwiązań z różnych półek cenowych – to koszty, które w skali łącznego kosztu budowy całego domu różnią się od siebie nieznacznie i nie wpływają w dużej mierze na budżet inwestycji.