Skip to main content

Ile kosztuje budowa domu 150m2?

ile kosztuje budowa domu 150m2Rozważając zakup domu od dewelopera często zastanawiamy się, czy bardziej opłacalna nie byłaby budowa domu na własną rękę. W odpowiedzi na to pytanie może pomóc próba określenia kosztów samodzielnej budowy własnego domu i porównania ich z kosztem zakupu nieruchomości w stanie surowym zamkniętym lub stanie deweloperskim. Ile kosztuje budowa domu o powierzchni użytkowej 150m2?

Na samym początku powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że łączny koszt budowy domu nie jest uzależniony od powierzchni użytkowej budynku. Oznacza to, że koszt budowy mniejszego domu może się niewiele różnić od kosztu budowy domu o większej powierzchni użytkowej. Bardzo duże znaczenie dla kosztu budowy mają wybrane materiały konstrukcyjno-budowlane oraz projekt nieruchomości, a także wybrane technologie. Budowa domu w technologii tradycyjnej wiąże się z mniejszymi kosztami niż budowa domu energooszczędnego w technologii pasywnej. Z kolei technologia tradycyjna jest znacznie droższa niż budowa w technologii szkieletowej.

Planując budowę własnego domu musimy mieć również na uwadze cenę i dostępność działek budowlanych w interesującej nas lokalizacji.

Koszt budowy domu o powierzchni 150m2

Szacuje się, że po podwyżkach, które dotknęły branżę budowlaną i remontowo-budowlaną w 2020 roku i na początku 2021 roku na budowę i wykończenie domu jednorodzinnego o powierzchni 150m2 niezbędna jest suma około 750 tys. złotych. Ostateczny koszt budowy i wykończenia domu zależy oczywiście od wspomnianych przez nas wcześniej czynników i może być znacznie wyższy w przypadku zastosowania materiałów konstrukcyjno-budowlanych renomowanych producentów.

Największa różnica w stosunku do kosztu budowy domu o mniejszej powierzchni użytkowej pojawia się na etapie konstrukcji samego budynku, zwłaszcza jeśli jest to budynek piętrowy lub kilkukondygnacyjny. Stolarka okienna i drzwiowa, jak również pokrycie dachu – pomijając możliwość wyboru rozwiązań z różnych półek cenowych – to koszty, które w skali łącznego kosztu budowy całego domu różnią się od siebie nieznacznie i nie wpływają w dużej mierze na budżet inwestycji.